Toprak Sanayi Ürünleri Meclisi, Yeni Yayımlanan Deprem Yönetmeliğini Tartıştı

Oluşturulma Tarihi 21.08.2019


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Toprak Sanayi Ürünleri Meclisi, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Aziz Karamehmetoğlu ve TOBB Toprak Sanayi Ürünleri Meclis Başkanı Kadir Başoğlu başkanlığında; özel sektör, ilgili sivil toplum kuruluşları ve derneklerin temsilcilerinin katılımlarıyla TOBB Ankara Birlik Merkezi’nde toplandı.

 

Toplantının açılışında konuşan Şaban Aziz Karamehmetoğlu, sektörün içinden gelen biri olduğunu söyleyerek, toplantıya katılmış olmaktan duyduğu memnuniyeti meclis üyeleriyle paylaştı. Karamehmetoğlu ayrıca Sektör Meclislerinin, sektörde faaliyet gösteren öncü firmalarla ilgili bakanlık ve kamu idaresinin temsil edildiği en önemli sektörel istişare platformu olduğunu belirterek, sektör meclislerinde alınan kararların birinci elden kamuya iletildiğini ve sorunlara çözüm bulunması amacıyla çalışmaların takip edildiğini dile getirdi.

 

Toplantının ilk kısmında, önümüzdeki dönemde TOBB Türkiye Sektör Meclisleri Müdürlüğü tarafından düzenlenmesi öngörülen İmalat Sanayi Görünüm Toplantısı için hazırlanan 5 sorun 5 çözüm önerisi katılımcılarla paylaşılarak sorunlar hakkında detaylı istişarelerde bulunuldu.

 

Son gündem maddesinde ise yeni yayımlanan Deprem Yönetmeliği ile ilgili olarak ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Hocası Prof. Dr. Barış Binici tarafından meclis üyelerine detaylı bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi. Binici gerçekleştirdiği sunumda yeni yönetmeliğin Resmi Gazetede yayımlandığını ve 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe gireceğini belirtti. Prof. Dr. Barış Binici Binici ayrıca eski yönetmelik ile yeni yönetmelik arasında yapılan değişiklikleri çeşitli analizler eşliğinde meclis üyelerine aktardı. Toplantı gerçekleştirilen soru-cevap oturumuyla sona erdi.