Türkiye Kâğıt Ve Kâğıt Ürünleri Sanayi Meclisi Sektörün Sıkıntılarını Değerlendirdi

Oluşturulma Tarihi 21.08.2019


TOBB Türkiye Kâğıt ve Kâğıt Ürünleri Sanayi Meclis toplantısı, Meclis Başkanı Erdal Sükan Başkanlığında, Türkiye Medya ve İletişim Meclis Başkanı Hakan Güldağ ve özel sektör temsilcilerinin de katılımlarıyla TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda toplandı.

Toplantının ilk gündem maddesinde Meclis Sorumlusu Mert Kuleoğlu yeni hükümet sistemi ve kamu kurumlarının teşkilat yapısında gerçekleşen değişiklikler hakkında katılımcılara bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda yeni sistemin getirdikleri ve yeni kamu yapılanması hakkında detaylı bilgiler verildi.

Toplantının ikinci bölümünde ülkemizdeki gazete üreticilerinin son zamanlarda gazete kâğıdı temininde yaşadığı sıkıntılar dinlenerek bahsi geçen ürünün yurtiçinde üretilmesinin mümkün olup olmayacağı konusunda istişarelerde bulunuldu. Bu konuda gazete kağıdı hamuru/selülozu ile entegre bir gazete kağıdı üretim tesisinin kurulması gerektiği yönünde hemfikir kalan Meclis üyeleri; Baskı yazı (I.Hamur) ve temizlik kağıtlarının hammaddesi olan, tamamı ithal edilen, kimyasal selülozun ithalatının kesilebilmesi için yerli kimyasal selüloz üretim tesisi kurulması gerekliliğini vurguladılar ve söz konusu üretim tesisleri kapsamında; Endüstriyel orman plantasyonunun önemi ve uzun vadedeki getirileri konusunun da çok önemli olduğuna dikkat çektiler.

Üçüncü gündem ile ilgili toplantıya katılan EY Türkiye Ortağı Ahmet Sağlı “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” hakkında bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. Sunumda ilgili kanunun getirdikleri ve uzun vadede sektörlere olan etkileri konusunda açıklamalarda bulunan Sağlı, şirketlerin alabileceği cezalar konusunda dikkatli olunmasını ve konunun önemli oluşunun altını çizdi.

Son gündem maddesinde, Eylül ayı içerisinde İstanbul’da gerçekleşen “Tissue World İstanbul Fuarı ve Kongresi” hakkında değerlendirmelerde bulunan Meclis üyeleri, sektörde bu tür fuarların artmasının sektör açısından oluşturacağı olumlu havadan bahsetti.