T. E-ticaret Meclisi sektördeki gelişmeleri meclis toplantısında ele aldı

Oluşturulma Tarihi 21.08.2019


TOBB Türkiye E-ticaret Meclis toplantısı, Meclis Başkanı Öget Kantarcı başkanlığında, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin katılımıyla TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi.

Toplantıda ilk gündem maddesi kapsamında Nielsen’den katılan Sayın Yankı Yalçın sunumunu gerçekleştirerek medya ölçümlemeleri, özel araştırmalar, çeşit ve alan yönetimine yönelik optimizasyon ile verimlilik çalışmalarında bulunduklarını aktardı. Bir perakende endeksi takip ettiklerini ifade ederek elektronik ticaret tarafında çalışmalar yapılabileceğini dile getirdi.

Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan katılan Daire Başkanı Dr. Mehmet Baş tıbbi cihazların elektronik ortamda satışıyla ilgili mevzuatlar hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Bu noktada satış yerlerinin tanımlarının yapıldığını, insan sağlığı odaklı tıbbi cihaz tedarik zincirinin düzgün ve halk sağlığına uygun bir şekilde yönetilmesinin yanı sıra üretimde ve satış sonrası hizmetlerde sürdürülebilirliğin sağlanmasının hedeflendiğini belirtti.

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan katılan Grup Başkanı Sayın Abdullah Altınörs elektronik ticarette vergisel düzenlemeler konusunda bilgi verdi. Yeni fikirlerin ticarileşmesi ve startup’ların kurulup büyümesinin önemine de değinilen toplantıda meclis üyeleri tarafından KOBİ’lerin dijitale yönlendirilme ve teşviki konusu gündeme getirildi. Bu kapsamda gelişmekte olan ve gelişmiş ülke örnekleri istişare edildi.

E-ticaret ile ihraç edilen ürünlerin iade süreçlerinde gümrük uygulamaları ve KDV iade süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik girişimler hakkında bilgilendirmede bulunularak konunun Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemelerle çözüldüğü aktarıldı.

09.01.2018