Makine ve teçhizat imalatı sektörünün güncel konuları masaya yatırıldı

Oluşturulma Tarihi 21.08.2019


TÜBİTAK tarafından ise, ‘’Makine Sektörü ve TÜBİTAK Etkileşimini Arttırmanın Yolları ve Destekler’’ üzerine bilgi verildi. TÜBİTAK temsilcisi, sanayi şehirlerinden yapılan proje başvuru sayısı beklentinin altında olup, projelerin değerlendirme sürecinde ise projenin yenilikçi yönü ve ulusal kalkınmaya dönük altyapısına uygunluğuna bakıldığına işaret etti.
 
Bilim ve Sanayi Bakanlığı temsilcisi tarafından da ‘’KÜSİP, Kamu- Üniversite ve Sanayi İşbirliği Programında Makine Sektörü İçin Öngörülen Fayda‘’ konusunda bilgilendirme yapıldı.
 
Makine İmalat sektöründe mühendisliğin önemi dile getirilirken, sektörde gerçekleşen kayıt dışı işlerin tespit edilmesi gerektiği vurgulandı.  KÜSİP programına erişimin şu anda ücretsiz olduğu bilgisi paylaşılarak, programın akademik bilgiden ticari değere mantığı ile kurulduğu kaydedildi.
 
Toplantıda ayrıca, Şubat 2018’de İzmir’de gerçekleşen ‘Makine İmalat Zirvesi’nin etkileri konuşularak, sonuç raporunun kısa zamanda katılımcılara iletileceği bilgisi paylaşıldı.  
 
Mevzuat Komitesinin takibinde olan konular hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Katılımcılar tarafından dile getirilen öneri ve görüşlerin Mevzuat komitesi gündemine alınmasına karar verildi.