Türkiye Otomotiv Sanayi Meclisi, Sektörün Gündemindeki Konuları İstişare Etmek İçin Toplandı’

Oluşturulma Tarihi 21.08.2019


Türkiye Otomotiv Sanayi Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Cengiz Eroldu başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantının ilk gündem maddesinde, 11. Kalkınma Planı Otomotiv Sanayi Çalışma Grubu’nun hazırlamış olduğu rapor hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. Grup çalışmalarına katkılarından dolayı sektör temsilcilerine Kalkınma Bakanlığı tarafından teşekkür edildi. Devamında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Teknoloji Genel Müdürlüğü, Dördüncü Sanayi Devrimi Dairesi Başkanlığı tarafından, “Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu” ve gerçekleştirilen çalışmalar hakkında güncel bilgilendirme yapıldı. Platform çatısı altında kurulan çalışma gruplarının hazırlıklarını tamamlayarak Bakanlığa ilettiği ve dijital dönüşüm için yol haritasının hazırlandığı belirtildi. Sayın Bakan’ın onaylarından sonra yol haritası raporunun paylaşılacağı ifade edildi.

Toplantının ikinci bölümünde, Yerli Marka Otomobil Projesinden sorumlu, TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Sarp Kalkan projede gelinen noktayı anlattı. Kalkan, İstanbul’da 30 kişilik bir ekibin projenin mali ve teknik fizibilite çalışmalarını bitirmek üzere olduğunu, Mayıs ayında şirket kurulumuna ilişkin adım atılmasının planlandığını ve Türkiye’deki mevcut üretim portföyüne rakip olan değil tamamlayan bir araç olması yönünde çalışıldığı bilgisini paylaştı.

TSE Otomotiv Test Merkezi Daire Başkanı Gökhan Özkök, Otomotiv Test Merkezi çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerini aktararak, Otomotiv Test Merkezi ile ilgili farklı gelişmeler olduğunu, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın talebi ile kar araçları test merkezinin yapılması ve altyapının benzerliği sebebiyle çalışmaları devam eden test merkeziyle birlikte yapılabileceği kararının alındığını paylaştı.

Toplantıda ayrıca, Akıllı Dijital Takograf kartları temini, Okul Servis Araçları Yönetmeliği, E-bandrol Uygulaması, E-Call / Acil Durum Çağrısı sistemi, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ve KDV Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı konuları istişare edilerek, bu konuların Meclis tarafından takip edilmeye devam edeceği belirtildi.