Toprak Sanayi Ürünleri Meclisi, Mesleki Eğitim ile İlgili Yapılabilecekleri Görüştü

Oluşturulma Tarihi 21.08.2019


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Toprak Sanayi Ürünleri Meclisi, Meclis Başkanı Kadir Başoğlu ve TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş başkanlığında; özel sektör, ilgili sivil toplum kuruluşları ve derneklerin temsilcilerinin katılımlarıyla TOBB Ankara Birlik Merkezi’nde toplandı.

 

Meclis Başkanı Kadir Başoğlu yaptığı açılış konuşmasında, tüm Meclis üyelerine hoş geldiniz diyerek, sözü ilk gündem maddesi olan TOBB tarafından tercümesi yapılacak standartlar konusunda bilgi vermek üzere Meclis Sorumlusu Mert Kuleoğlu’na verdi. Kuleoğlu yaptığı açıklamada, çevirisi yapılacak olan standartların onayının alındığını ve bundan sonraki süreçte tercüme yapacak kurum veya kişilerin belirlenerek sürecin devam edeceğini Meclis üyeleriyle paylaştı. Kuleoğlu ayrıca TSE’nin ilgili konuda bir yardımda bulunmayacağını dolayısıyla çeviri yapılacak yere Meclisin yönlendirmesi ve tavsiyeleriyle karar verileceğini ekledi.

İkinci gündem maddesi olan Meclis tarafından sanayicilere gönderilecek yazı ile ilgili olarak, Meclis Sorumlusu Mert Kuleoğlu gönderilmesi planlanan metinde yer alan ve detaylandırılması gereken konular ile ilgili olarak katılımcılara bilgilendirmelerde bulundu. Meclis üyeleri konunun Piyasa Gözetim Alt Komitesi’nde detaylı olarak incelenmesi konusunda karara vardı.

Üçüncü gündem maddesinde yeni yayımlanan “Deprem Yönetmeliği” nin önemi ve sektöre getirecekleri konusunda açıklamalarda bulunan Meclis Başkanı Başoğlu, konuyla ilgili bir sonraki toplantıda akademik bir uzman tarafından detaylı bir sunum yapılması talebini Meclis üyeleriyle paylaştı. Üyeler, yapılan istişareler neticesinde bir sonraki toplantıda konuyla ilgili akademik bir uzman tarafından sunum yapılması konusunda fikir birliğine vardı.

Toplantının son gündem maddesi olan mesleki eğitim konusunda TOBB MEYBEM Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban detaylı bir sunum yaptı. Saygın Baban mesleki eğitim ile ilgili olarak MEYBEM’in gerçekleştirdiği faaliyetler konusunda açıklamalarda bulundu. Sunumun ardından Meclis üyeleri, mesleki eğitim konusunda MEYBEM ile hayata geçirilebilecek projeler konusunda MEYBEM Genel Müdürü ile müzakerelerde bulundular.