Türkiye Sivil Havacılık Meclisi, Üçüncü Havaalanına Geçiş Aşamaları ve 2017 Yılını Değerlendirmek Üzere Bir Araya Geldi

Oluşturulma Tarihi 21.08.2019


TOBB Türkiye Sivil Havacılık Meclis toplantısı, Meclis Başkanı Teoman Tosun başkanlığında, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdür Yardımcısı İsmail Selay Mürey ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Can Erel’in de katılımlarıyla TOBB İstanbul Hizmet Binasında gerçekleştirildi. Toplantıya kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcileri büyük ilgi gösterdi.?

Toplantının ilk bölümünde Meclis Başkanı Teoman Tosun son Meclis toplantısından bu yana gerçekleştirilen faaliyetler ve yapılan ziyaretler konusunda üyelere kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.

Toplantının ikinci kısmında Meclis Danışmanı Prof.Yıldırım Saldıraner “2017 Sivil Havacılık Sektör Meclisi Raporu” hakkında bilgilendirme yaparak, sektöre ait 2017 yılı verilerini katılımcılarla paylaştı. Saldıraner, son on yılda(2008-2017) uçuş sayısının 2.02 kat, taşınan yolcu sayısının 2.42 kat ve taşınan kargo miktarının 2.99 kart artış gösterdiğini ifade etti.

Toplantının üçüncü gündem maddesi olan “İGA İstanbul Yeni Havaalanı hakkında son durum” konusunda bilgilendirme yapmak amacıyla toplantıya katılan İGA yetkilileri, üçüncü havaalanında gelinen son durumu paylaşarak yeni havaalanına taşınma planı hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Son olarak 2018/19 yaz ve kış döneminde oluşacak yolcu trafik beklentileri aktarılıp, sektörün genel bir değerlendirmesi yapılarak, Meclis Başkanı Teoman Tosun’un kapanış konuşmasıyla toplantı son buldu.