Türkiye Züccaciye Meclisi, Senenin İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

Oluşturulma Tarihi 21.08.2019


TOBB Türkiye Züccaciye Meclis toplantısı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kopuz ve Meclis Başkan Yardımcısı Murat Akyüz Başkanlığında; özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve kamudan temsilcilerin katılımlarıyla TOBB Birlik Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Toplantı TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kopuz’un açılış konuşmasıyla başladı. Ali Kopuz’un ardından Meclis Başkan Yardımcısı Murat Akyüz, “Ev ve Mutfak Eşyaları Sektör Değerlendirmesi” konu başlıklı sunumunu Meclis Üyeleriyle paylaştı. Akyüz bu sunumda sektörün 2017 yılı ithalat ve ihracat verilerini paylaşarak 2018 senesinde sektörün büyüme durumuna ilişkin tahminlerinden söz etti.

Toplantının ilk gündem maddesi olan sektördeki KDV oranları ile ilgili konuşmak üzere toplantıya davet edilen Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Grup Başkanı Ersin Saklar konuyla ilgili olarak; etki analizlerinin yapıldığını, KDV oranlarında yapılacak bir değişikliğin doğurabileceği olumlu ve olumsuz sonuçların detaylı bir şekilde incelendiğini ifade etti. Saklar, bu konuyla ilgili karar alma yetkisinin Bakanlar Kurulu’nda olduğunu belirtti. Meclis Üyeleri, konuyla ilgili taleplerini Ersin Saklar’a ilettiler ve toplantı katılımcılarla Ersin Saklar arasında ki soru-cevap oturumu şeklinde devam etti.

İkinci ve son gündem maddesi olan hammadde, yardımcı malzeme ve mamul ürünlerinin ithalatındaki ek gümrük vergileri konusunda toplantıya katılım sağlayan Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Cavit Özdem, Bakanlık olarak her zaman sanayiciyi desteklediklerini vurguladı. Öktem, konuyla ilgili Meclis üyelerinin önerilerini dinleyerek getirilen çözüm önerileri konusunda üyelerle fikir alışverişinde bulundu.

TOBB Başkan Yardımcısı Ali Kopuz yaptığı kapanış konuşmasında gerçekleştirilecek olan Meclis faaliyetlerinde birlikte hareket edilmesinin ve güç birliğinin önemini vurguladı. Sektör Meclislerinin özel sektör ile kamu arasında ki işbirliğini geliştirdiğini kaydederek bu oluşumun öneminin altını çizdi. Tüm katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür eden Kopuz, bir sonraki toplantının İstanbul’da yapılacağını belirterek toplantıyı sonlandırdı.