Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayi Meclisi, Sektörün Güncel Sorunlarını Değerlendirdi

Oluşturulma Tarihi 21.08.2019


Türkiye Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayi Meclisi Toplantısı, Meclis Başkanı Ahmet Pura başkanlığında özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin büyük ilgisi ile gerçekleştirildi.

Meclis Başkanı Ahmet Pura 2017 yılını; kozmetikte 9.3 milyar TL, temizlikte 8.9 milyar TL, temizlik ürünlerinde 8.4 milyar TL ciroyla kapattıklarını belirterek, toplamda 26.6 milyar TL’lik bir pazara sahip olduklarını dile getirdi.

Toplantıda gündemin ilk maddesi olan Ar-Ge Alt Komitesi ve KOBİ Geliştirme Alt Komitesi çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunan Meclis Üyesi Sibel Tüzün Türkiye Kozmetik Vadisi Proje Önerisi’ne ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmelik'in sektörlerimize etkileri ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı düzenleme ve denetimine tabi ürünler ve bunlara ilişkin mevzuatta yapılan değişikliklerin değerlendirilmesi gündem maddesiyle ilgili olarak Meclis Üyesi Melike Özener 2 sunum gerçekleştirerek üyelerin sorularına yanıt vermiştir.

Kozmetik firmalarının Ürün Takip Sistemi (ÜTS) 2016 yılı Mart ayında tanıştığına değinen Üyeler, ÜTS'nin sektöre etkileri hakkında görüşmüş olup, Nilgün Dayıoğlugil tarafından detaylı bir sunum yapıldı.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan “Serbest Satış Sertifikası” ve "İhracat Sertifikası" alınması konusunda açıklamalarda bulunan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kozmetik Ürünler Daire Başkanı Yücel Dener, sertifikaların ihraç amaçlı ve yerli ürünlerle ilgili olarak verildiğini, 2018 yılı itibariyle toplam başvurunun 159, verilen sertifika sayısının ise 98 olduğunun bilgisini üyelerle paylaştı.

Meclis Başkan Yardımcısı Vuranel Okay, sektör meclisi olarak hazırlanacak olan her raporun sektör için yol gösteren verilere sahip olacağının altını çizerek TÜİK verileri hakkında üyelere bir bilgilendirme sunumu yapmıştır.

Son gündem maddesi olan Piyasa Gözetim ve Denetimi faaliyetlerinin tek çatı altında toplanması hakkında fikirlerini belirten üyeler, Hükümetin eylem planında bahse konunun yer aldığını, piyasa gözetim-denetiminin etkinleştirilmesinin önemli olduğunu, bu amaçla 2 yıl kadar önce bütün Bakanlıkların katıldığı Ekonomi Bakanlığının koordinasyonunda çalıştayların yapıldığını, bir model hazırlandığını ancak netlik kazanmadığının bilgisi verildi.

Ayrıca Meclis Başkanı Ahmet Pura tarafından, sektördeki koruma önlemleri, ek vergiler, taksitlendirme gibi sektörün önünü tıkayan konularda ilgili Kurumlar nezdinde tekrar girişimde bulunmanın faydalı olabileceğini hassasiyetle dile getirdi.