Eğitim Meclisi, sektörün güncel sorunlarını değerlendirdi

Oluşturulma Tarihi 21.08.2019


Türkiye Eğitim Meclisi toplantısı, Meclis Başkanı Dr.Yusuf Ekinci başkanlığında, TOBB İkiz Kuleler’de özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin yoğun ilgisi ve MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı Ali Karagöz ile KOSGEB KOBİ Araştırmalar ve Proje Koordinasyon Dairesi Başkanı Ertuğrul Çetinkaya’nın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı Ali Karagöz sektör hakkında sayısal bilgiler vererek, 2017-2018 öğretim yılı itibariyle özel okul sayısının 9.690, özel okuldaki öğrenci sayısının 1 milyon 295 bin olduğunu vurguladı.

Genel Müdürlük olarak eğitim- öğretim desteği çalışmalarına devam ettiklerini belirten Daire Başkanı Karagöz; 2017-2018 öğretim yılında 302 bin öğrenciye, 847 milyon 454 bin TL civarında eğitim-öğretim desteği verildiğini, 2023 vizyonunda özel okulların oranın yüzde 15’e yükselmesini hedeflediklerini dile getirdi.

Meclis Başkanı Dr.Yusuf Ekinci, eğitim sektörünün KOSGEB desteklerinden yararlanması ile ilgili olarak Meclisten oluşan bir heyet ile KOSGEB Başkanı Prof.Dr.Cevahir Uzkurt’un ziyaret edildiğini, sektörün taleplerinin iletildiğinin bilgisini meclis üyeleriyle paylaşarak sözü KOSGEB KOBİ Araştırmalar ve Proje Koordinasyon Dairesi Başkanı Ertuğrul Çetinkaya’ya bıraktı.

 

Çetinkaya, KOSGEB’in 1990 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olarak kurulduğunu, 1990 yılından 2009 yılına kadar yalnızca imalatçı işletmelere destek verildiğini, 2009 yılında bir Kanun değişikliğiyle; imalat sektörünün yanı sıra hizmet ve ticaret sektörüne de destek vermeye başladıklarını ifade ederek, KOSGEB tarafından desteklenecek sektörlerin Bakanlar Kurulu kararıyla belirlendiğini söylemiştir. Sektörün de talebi olan ancak destek verilen sektörler içinde olmayan eğitim sektörünün de bu kapsama alınması hususu Daire Başkanı Çetinkaya ile istişare edilmiştir.