Türkiye Yazılım Meclisi Birlik Merkezinde bir araya geldi.

Oluşturulma Tarihi 21.08.2019Türkiye Yazılım Meclisi 2018 yılı ikinci toplantısını; 25/04/2018 tarihinde Birlik Merkezinde (ANKARA), Meclis Başkanı başkanlığında, Birliğimiz Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, konuk konuşmacı ve meclis üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirdi.

Yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası danışmanlığı firmasını temsilen Meclis toplantısına katılan konuk konuşmacı, Sanayi 4.0 ve Yenileşim Yönetimi üzerine konuşmasını yaptı. Konuşmasında, yenileşim konusunda tutkulu ve odaklanmış firmaların başarılı olduklarına dikkat çekerek, Türkiye’de bu yönde ciddi bir proje pazarı olmasına karşın; patronların henüz konuyu tam algılamamış olduğunu vurguladı. Ancak tasarım konusunda Türkiye’nin oldukça başarılı örnekler verdiğini belirterek, yenileşimde, proses inovasyonunun temel alındığını; ancak Ar-Ge mühendisi bulmakta sıkıntı çekildiğine değindi. Türkiye’de inovasyon laboratuvarlarının kurulmasına, Smart City uygulamasına ve yenileşim takımlarının kurulmasına ihtiyaç olduğunu ve her şirketin bir yenileşim stratejisi olması gerektiğine dikkat çekti. Yenileşimle ilgili olarak, algoritma, yapay öğrenme, açık inovasyon gibi konularda yayınlanmış olan bazı kitaplara değinerek; özellikle KOBİ’lerin inovasyon kapasitelerinin geliştirilmesinin önemini vurguladı.

Meclis Başkanı Melek Bar Elmas, bu konuda “yarını inşa et” projesinden umutlu olduğunu belirterek; gençlerin içinden yenilikçi bireylerin çıkacağına inandığını ve kentlerde “teknoloji kullanma proje eğitimi” kampanyalarının önemli olduğuna dikkat çekti.

Meclis akademik danışmanı Prof.Dr.Hüsnü Erkan, teknoloji eğitiminin sadece mesleki eğitimle ve meslek okullarıyla sınırlı olmadığını, yaratıcı insanlar yetiştirebilmek için ülkemizdeki tüm eğitim sisteminin bütüncül olarak, bilgi toplumu ve akıllı makinalar çağına uygun olacak biçimde yenilenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Sonrasında toplantının diğer gündem maddesi kapsamında Meclis üyelerinin katkılarıyla hazırlanan “Bilişimde Yetkin İnsan Gücü” raporuna yönelik geri bildirimler alındı. Diğer sektör meclislerinin de rapor ile ilgili değerlendirmelerini almanın faydalı olacağı belirtildi. Daha sonra yerli yazılımcıların yurtdışı pazarlarda rekabetçiliğinin geliştirilmesi için Türkiye Yazılım Meclisi öncülüğünde başlatılan Soft-Away projesi ile ilgili gelişmeler paylaşıldı. Sanayinin ithalat bağımlılığını azaltmak ve orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin sanayi ve ihracat içindeki payının arttırmak için 4 bakanlığın bir araya gelerek Başbakan Yardımcısı başkanlığında oluşturulan Yerlileştirme Yürütme Kurulu’nun da gündeme alındığı toplantıda Meclisin bu konuda yapılan çalışmalarda yer almasının ve bu konunun takibinin önemi vurgulandı.

Toplantıda son olarak, yazılım sektörüyle ilgili bir önceki Meclis toplantısından bu yana Meclis üyeleri tarafından gerçekleştirilen faaliyetler paylaşıldı.